HARD&SOFT
Suceava 2019

About contest
Contest Rules
Programme
Previous editions
Jury
Information
Photo album
Contact

Prizes
for the 25th Edition of The International Computers Contest for Students
HARD & SOFT Suceava 2018

Rank

Team

1

Cluj-Napoca (Technical University of Cluj-Napoca)
Members: Călin-Raul BACIU, Beniamin BIA, Octavian COCA, Vlad SOCACIU
Adviser: Dorin PETREUȘ, Coach: Alin GRAMA

2

Bucharest 2 (Politehnica University of Bucharest)
Members: Maria CIRCIUMARU, Diana Nicoleta BAICU, Mihai IACOV, Ionut Cristian DOBRE
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Stefan MOCANU, Mihai CRACIUNESCU

3

Ilmenau (Technische Universitat Ilmenau, Germany)
Members: Felix SEIDEL, Alexander DETSCH, Steffen KLABE, Florian SCHULZE
Adviser: Frank MARCH, Coach: Detlef STREITFERDT

4

Special Prize "Mount Washington"
Bucharest 1
(Politehnica University of Bucharest)
Members: Theodor UNGUREANU, Liviu Andrei MITRUTA, Daniel Florin DOSARU, Mihnea Andrei PETRESCU
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Dan Stefan CIOCIRLAN

5

Suceava 1 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Alexandru-Ilie MACIUC, David GHERASIM, David-Ioan COSOVAN, Iulian-Costel SAUCIUC
Adviser: Adrian GRAUR, Coach: Adrian Ioan PETRARIU

Vinnytsia (National Technical University of Vinnytsia)
Members: Dmytro KRYVYI, YEVHENII SHCHERBINA, Maksym MAZUR, Ihor KIULIAN
Coach/Adviser: Mykola PRADIVLIANNYI

7

Chisinau 1 (Technical University of Moldova)
Members: Alexandru HALMAGEA, Gheorghe VASILIU, Eugeniu BALABAN, Artur OPREA
Adviser: Victor ABABII, Coach: Radu MELNIC, Sorin BOTNARU

Special Prize "Fight Spirit"
Novi Sad
(Novi Sad University)
Members: Milan BOZIC, Marko Vasiljevic TOSKIC, Aleksandar HASOVIC, Milan SOVIC
Adviser: Vladimir RAJS, Coach: Aleksandar ANDELKOVIC

9

Oradea (University of Oradea)
Members: Ion BATÎR, Norbert-Brendon KOVACS, Romulus Andrei GHINCU, Daniel TATAR
Adviser: Otto POSZET, Coach: Cristian Marius TIURBE

Timisoara 2 (Politehnica University of Timisoara, Electronics and Telecommunications Engineering Faculty)
Members: Elisei-Stefan ILIES, Valentin-Marian COSTESCU, Dragos-Petre POPESCU, Gheorghe IGNA
Adviser: Septimiu MISCHIE, Coach: Szilard BULARKA

11

Suceava 2 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Radu-Cristian SCUTELNICU, Marian Mihai NEMTOI, Daniel POLOCOSER, Daniel-Ionut GRIGORICIUC
Adviser: Alin Dan POTORAC, Coach: Remus Catalin PRODAN

12

Timisoara 1 (Politehnica University of Timisoara, Automatics and Computer Science Faculty)
Members: Eduard CRISAN, Arin TOACA, Andrei TENESCU, Calin SULEA
Adviser: Mihai V. MICEA, Coaches: Răzvan-Dorel CIOARGA, Adriana Ramona CIOAGA

13

Chernivtsy (Yuriy Fedcovich National University of Chernivtsy)
Members: Alisa-Anastasiia BERBENIUK, Dmytro SAVCHUK, Pavlo AVDIIENKO, Stepan VANZURIAK
Adviser: Valeriy FRATAVCHAN, Coach: Vitalii BRANASHKO

14

Chisinau 2 (Technical University of Moldova)
Members: Valeria UNGUREANU, Stanislav SANDUTA, Cristian CRUCEAN, Alexandru MARJINA
Adviser: Victor ABABII, Coach: Radu MELNIC, Sorin BOTNARU

15

Iasi (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members: Adrian STANCIU, Cristian ROTARU, Rares IFRIM, Ioan CRETU
Adviser: Alexandru BÂRLEANU, Coach: Alexandru POPOVICI

16

Hebei (Hebei University of Science and Technology)
Members: Ji Mengqiang, Lan Yuedong, Cheng Yaxuan, Gao Yuanbo
Adviser: Liu Guoqiang, Coaches: Fan Jinling, Wang Zhenzhou

H&S2018 Presentation (ppt)
Task Description and additional notes
UL-led Team Judges Romanian Electronic and Computer Design Contest

Stefan cel Mare University of Suceava, ROMANIA
Faculty of Electrical Engineering and Computer Science
Copyright
©2007-2016 hardandsoft.ro

With support from:

Ministerul Educatiei Nationale

Primăria Municipiului Suceava/Consiliul Local - Suceava Town Hall/ Suceava City Council


Consiliul Județean Suceava - Suceava County Council

Sponsors: