HARD&SOFT
Suceava 2018

About contest
Contest Rules
Programme
Previous editions
Jury
Information
Photo album
Contact

Prizes
for the 24th Edition of The International Computers Contest for Students
HARD & SOFT Suceava 2017

Rank

Team

1

Cluj-Napoca (Technical University of Cluj-Napoca)
Members: Calin-Raul BACIU, Beniamin BIA, Octavian COCA, Vlad SOCACIU
Adviser: Dorin PETREUȘ, Coach: Alin GRAMA

2

Bucharest 1 ( Politehnica University of Bucharest)
Members: Alexandru-Mihai SOLOT, Darius-Florentin NEATU, Radu-Dumitru STOCHITOIU, Sergiu DUDA
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Andrei VOINESCU

3

Suceava 1 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Alexandru-Ilie MACIUC, David GHERASIM, Marius OLENICI, Ovidiu CHIRAS
Adviser: Alin Dan POTORAC, Coach: Remus PRODAN

4

Special Mention
Vinnytsia
(National Technical University of Vinnytsia)
Members: Dmytro KRYVYI, Dmytro KUTSYI, Pavlo ORLYK, Nataliia ROSOL
Coach/Adviser: Mykola PRADIVLIANNYI

5

Special Mention
Ilmenau
(Technische Universitat Ilmenau, Germany)
Members: Felix SEIDEL, Alexander DETSCH, Dirk HEINKE, Florian SCHULZE
Adviser: Frank MARCH, Coach: Detlef STREIFERDT

6

Chernivtsy (Yuriy Fedcovich National University of Chernivtsy)
Members: Vitalii BRANASHKO, Dmytro SAVCHUK, Pavlo AVDIIENKO, Danylo STASIUK
Adviser: Valeriy FRATAVCHAN, Coaches: Oleksiy ROSHCHUPKIN and Oleksiy PSHENYCHNYI

7

Novi Sad (Novi Sad University)
Members: Stefan TAMBUR, Marko Vasiljevic TOSKIC, Aleksandar HASOVIC, Igot TOT
Adviser/Coach: Vladimir RAJS

8

Chisinau (Technical University of Moldova)
Members: Sergiu IONITA, Octavian GODONOGA, Constantin GRIGORAS, Dan TUTUNARU
Adviser: Victor ABABII, Coach: Radu MELNIC

9

Iasi 1 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members: Tudor-Andrei VRABIE, Victor CIUNTU, Bogdan BALAU, Theodor-Adrian IVAN
Adviser: Nicolae BOTEZATU, Coach: Alexandru BARLEANU

10

Timisoara 2 (Politehnica University of Timisoara, Electronics and Telecommunications Engineering Faculty)
Members: Cristian PASCALAU, Valentin-Marian COSTESCU, Dragos-Petre POPESCU, Gheorghe IGNA
Adviser: Septimiu MISCHIE, Coach: Szilard BULARKA

11

Bucharest 2 (Politehnica University of Bucharest)
Members: Constantin NICULA, Diana Nicoleta BAICU, Octavian-Tiberiu SIRBU, Maria CIRCIUMARU
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Stefan MOCANU, Mihai CRACIUNESCU

12

Oradea (University of Oradea)
Members: Ioan CINAR, Brendon KOVACS, Romulus Andrei GHINCU, Raul-Robert BRINDUS
Adviser: Otto POSZET, Coach: Cristian Marius TIURBE

13

Iasi 2 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members: Alexandru-Gabriel PAL, Codrut-Andrei DIACONU, Ionut-Vlad MODORANU, Emanuel ACHIREI
Adviser: Alexandru BARLEANU, Coach: Andrei STAN

14

Timisoara 1 (Politehnica University of Timisoara, Automatics and Computer Science Faculty)
Members: Loredana LUPU, Arin TOACA, Andrei TENESCU, Madalina Daniela STANCIU
Adviser: Mihai V. MICEA, Coaches: Razvan-Dorel CIOARGA, Valentin STÂNGACIU

15

Determination Prize
Hebei
(Hebei University of Science and Technology)
Members: Ren Qiang, Zhu Lingzhi, Li Xiaodong, Li Yongchao
Adviser Fan Jinling, Coach: Li Wei, Wang Zhenzhou

16

Suceava 2 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Madalina-Maria MITRICIOAEI, Marian Mihai NEMTOI, Gheorghe COJOCARIU, Petru-Ionut SANDRU
Adviser: Adrian GRAUR, Coach: Adrian Ioan PETRARIU

Task Description
Presentation
Message from the Jury
TVR Iasi Reportage

Stefan cel Mare University of Suceava, ROMANIA
Faculty of Electrical Engineering and Computer Science
Copyright
©2007-2016 hardandsoft.ro

With support from:

MEN

Primăria Suceava - Suceava Town Hall


Consiliul Județean Suceava - Suceava County Council

Alexandru BLEMOVICI, Director general SCHAEFFLER Romania Brasov