HARD&SOFT
Suceava 2017

About contest
Contest Rules
Programme
Previous editions
Jury
Information
Photo album
Contact

Prizes
for the 20th Edition of The International Computers Contest for Students
HARD & SOFT Suceava 2013

Rank

Team

1

Bucharest 2 (Politehnica University of Bucharest)
Members: Antonel-George DOBRE, Andrei-Alexandru MUSAT, Ioan DEACONU, Liviu-Alexandru RĂDOI
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Dan DRAGOMIR

2

Chisinau (Technical University of Moldova)
Members:
Andrei RAIFURA, Radu DONOS, Igor MARTA, Dan URSU
Adviser: Ion BALMUS, Leonid DOHOTARU, Coach: Victor ABABII, Radu MELNIC

3

Sponsor Prize (Continental Automotive Iasi, Romania)
Suceava 2
(Stefan cel Mare University of Suceava)
Members:
Alexandru BOCA, Teodor LEFTER, Leonte LEVINTA, Roman PĂNUTĂ
Adviser: Alin-Dan POTORAC, Coach: Alexandru LARIONESCU

4

Special Prize
Ilmenau
(Technische Universitat Ilmenau, Germany)
Members:
Tobias VIETZKE, Christian LUTZE, Alexander KATZMANN, Tobias FÄTH
Coach: Heinz-Dietrich WUTTKE

5

Special Prize
Timisoara 3
(Politehnica University of Timisoara, Automatics and Computer Science Faculty)
Members:
Emanuel POSA, Andrei PRICOCHI, Gratian BERIAN, Otilia Camelia DUMITRESCU
Adviser: Mihai MICEA, Coach: Răzvan-Dorel CIOARGĂ

6-7

Cluj-Napoca (Technical University of Cluj-Napoca)
Members:
Alexandru OLENICI, Mihai Alexandru Călin ILIE , Tudor-Stefan ALEXE, Călin-Raul BACIU
Adviser: Dorin PETREUS, Coach: Rajmond JÁNÓ

6-7

Suceava 1 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: S
tefan PAVĂL , Samuel-Bogdan PAMPARĂU, Stefan-Gabriel APOSTOL, Gheorghe AMARIEI
Adviser: Stefan-Gheorghe PENTIUC, Coach: Remus PRODAN

8

Special Prize
Chernivtsy
(Chernivtsy National University)
Members:
Oleksii PSHENYCHNYI, Oleksandr IVANCHUK, Oleh KYRYLIUK, Vasyl MAKAREVYCH
Adviser: Veleriy FRATAVCHAN, Coach: Oleksiy ROSHCHUPKIN

9

Oradea (University of Oradea)
Members:
Octavian POPOVICIU, Sergiu-Andrei PITIS, Ioan FLOREA, Robert INDRIES
Adviser: Otto POZSET, Coach: Marius-Cristian TIURBE

10-11

Timisoara 1 (Politehnica University of Timisoara, Electronics and Telecommunications Engineering Faculty)
Members:
Monica CHIOSA, Diana Sabina LASCU, Szilard BULARKA, Alin ZAMFIROIU
Adviser: Aurel-Stefan GONTEAN, Coach: Septimiu MISCHIE

10-11

Iasi 1 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members:
Bogdan LAIU , Ionut ROMAN, Vlad CARPIUC, Paul PINTILIE
Adviser: Alexandru BÂRLEANU, Coach: Andrei STAN

12-13

Bucharest 1 ( Politehnica University of Bucharest)
Members: Ioana-Cristina PANAIT, Andrei VASILIU, Tudor VISAN, Daniel CIOCÎRLAN
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Dan Stefan TUDOSE, Alexandru OLTEANU

12-13

Timisoara 2 (Politehnica University of Timisoara, Automatics and Computer Science Faculty)
Members:
Victor ADASCALITEI, Andrei-George STOICA, Zsolt BIRO, Adrian Horia OAIDA
Adviser: Mihai MICEA, Coach: Răzvan-Dorel CIOARGĂ

14

Iasi 2 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members:
Valentin MIHALCUT, Daniel TURCU, Ionel AUNGURENCEI, Andrei MANCAS
Adviser: Alexandru BÂRLEANU, Coach: Nicolae BOTEZATU

Stefan cel Mare University of Suceava, ROMANIA
Faculty of Electrical Engineering and Computer Science
Copyright
©2007-2016 hardandsoft.ro

With support from:

MEN

Primăria Suceava - Suceava Town Hall


Consiliul Județean Suceava - Suceava County Council

Alexandru BLEMOVICI, Director general SCHAEFFLER Romania Brasov