HARD&SOFT
Suceava 2017

About contest
Contest Rules
Programme
Previous editions
Jury
Information
Photo album
Contact

Prizes
for the 23rd Edition of The International Computers Contest for Students
HARD & SOFT Suceava 2016

Rank

Team

1

Chernivtsy (Yuriy Fedcovich National University of Chernivtsy)
Members: Vitalii BRANASHKO, Oleksii ASTAKHOV, Serhii DASKALIESKU, Danylo STASIUK
Adviser: Valeriy FRATAVCHAN, Coaches: Oleksiy ROSHCHUPKIN and Oleksiy PSHENYCHNYI

2

Timisoara 2 (Politehnica University of Timisoara, Electronics and Telecommunications Engineering Faculty)
Members: Andrei Gabriel COCHIOR, Cristian PASCALĂU, Marius-Andrei BURTA, Valentin-Marian COSTESCU
Adviser: Septimiu MISCHIE, Coach: Szilard BULARKA

3

Bucharest 1 (Politehnica University of Bucharest)
Members: Marius Lucian ANDREI, Lucia Mădălina COJOCARU, Răzvan Marcel BĂRBĂSCU, Stefan Dan CIOCÎRLAN
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Andrei VOINESCU, Andrei MUSAT

4

Special Prize
Ilmenau
(Technische Universitat Ilmenau, Germany)
Members: Felix SEIDEL, Alexander DETSCH, Dirk HEINKE, Florian SCHULZE
Adviser: Frank MARCH, Coach: Detlef STREIFERDT

Bucharest 2 (Politehnica University of Bucharest)
Members: Cristian Valentin CONSTANTIN, Cristian Ionut DOBRE, Alexandru PREDESCU, Mihai CRĂCIUNESCU
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Stefan MOCANU

5

Novi Sad (Novi Sad University)
Members: Predrag ILKIÆ, Lazar PRODANOVIÆ, Dušan NAJDENOV, Dorde NOVAKOVIÆ
Adviser: Milos ZIVANOV, Coach: Vladimir RAJS

6

Timisoara 1 (Politehnica University of Timisoara, Automatics and Computer Science Faculty)
Members: Loredana LUPU, Qintilian-Emanuel VINTILĂ, Petra CSEREOKA, Denisa-Oana-Cristina GRECONICI
Adviser: Mihai V. MICEA, Coaches: Razvan-Dorel CIOARGA, Valentin STÂNGACIU

7

Iasi 2 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members: Iulian MĂCIUCA, Iulian-Cristinel IANCU, Cătălin-Mihai RĂDEANU, Vlad SĂPUNARU
Adviser: Alexandru BARLEANU, Coach: Cristian AGHION

Cluj-Napoca (Technical University of Cluj-Napoca)
Members: Nicolae-Andrei CÂMPEAN, Bogdan ONIGA, Călin-Raul BACIU, Ioan Vladimir VOICU
Adviser: Dorin PETREUȘ, Coach: Alin GRAMA

8

Iasi 1 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members: George-Iulian ULERU, Ionut-Daniel FIGHER, Dragos-Stefan PERJU, Sergiu-Gabriel SILCA
Adviser: Andrei STAN, Coach: Nicolae BOTEZATU

9

Suceava 1 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Cătălin Gheorghe CHIORESCU, Antonela BERCHES, Emilian Teodor IFTIME, Stelian SENOCICO
Adviser: Adrian GRAUR, Coach: Remus PRODAN

10

Special Prize for Product Oriented Design
Oradea
(University of Oradea)
Members: Mihai-Mircea MOISOIU, Flaviu Laurean MATEIU, Andrei Romulus GHINCU, Robert-Raul BRÎNDUS
Adviser: Otto POSZET, Coach: Cristian Marius TIURBE

Suceava 2 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Maria-Mădălina MITRICIOAEI, David GHERASIM, Alexandru-Ilie MACIUC, Sandru-Ionut PETRU
Adviser and coach: Alin Dan POTORAC

11

Chisinau (Technical University of Moldova)
Members: Sergiu IONITA, Alexandru CULEVA, Dorin LUCA, Gheorghe DELIMARCU
Adviser: Victor ABABII, Coach: Marin PODUBNII

12

Vinnytsia (National Technical University of Vinnytsia)
Members: Dmytro KRYVYI, Roman PIDHORODETSKIY, Pavlo DENYSIUK, Andriy PAPA
Adviser: Mykola PRADIVLIANNYI, Coach: Pavlo ORLYK

H&S2016 Task Presentation
H&S2016 Jury Message

 

Stefan cel Mare University of Suceava, ROMANIA
Faculty of Electrical Engineering and Computer Science
Copyright
©2007-2016 hardandsoft.ro

With support from:

MEN

Primăria Suceava - Suceava Town Hall


Consiliul Județean Suceava - Suceava County Council

Alexandru BLEMOVICI, Director general SCHAEFFLER Romania Brasov