HARD&SOFT
Suceava 2017

About contest
Contest Rules
Programme
Previous editions
Jury
Information
Photo album
Contact

Prizes
for the 21th Edition of The International Computers Contest for Students
HARD & SOFT Suceava 2014

Rank

Team

1

Bucharest 1 (Politehnica University of Bucharest)
Members: Marius Lucian ANDREI, Cristian-Octavian OJOG, Ioana Alexandra ANTOCHE, Andrei POENARU
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Andrei VOINESCU, Adriana DRAGHICI

2

Ilmenau (Technische Universitat Ilmenau, Germany)
Members: Tobias VIETZKE, Christian LUTZE, Alexander KATZMANN, Tobias FÄTH
Adviser: Peter SCHARFF, Coach: Detlef STREIFERDT

3

Timisoara 2 (Politehnica University of Timisoara, Automatics and Computer Science Faculty)
Members: Emanuel POSA, Andrei PRICOCHI, Gratian BERIAN, Otilia-Camelia DUMITRESCU
Adviser: Mihai V. MICEA, Coach: Răzvan-Dorel CIOARGĂ

4

Mention
Chisinau
(Technical University of Moldova)
Members: Dan IFTODI, Teodor MAMOLEA, Filip LUCHIANENCO, Pavel PASCARI
Adviser: Victor ABABII, Coach: Marin PODUBNII

5

Bucharest 2 (Politehnica University of Bucharest)
Members: Cosmin-Gabriel DRAGOMIR, Alexandru-Ciprian FĂRCĂȘANU, Patricia TUDOR, Adrian NIȚU
Adviser: Nicolae TAPUS, Coach: Răzvan TĂTĂROIU

6

Iasi 1 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members: Valentin MIHALCUT, Radu RUSU, Vlad CARPIUC, Vadim SAJIN
Adviser: Alexandru BÂRLEANU, Coach: Andrei STAN

7

Suceava 2 (Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Ovidiu IURIET, Deryck-Lucian TOMIUC, Sebastian MĂCĂRESCU, Constantin SANDU
Adviser: Stefan-Gheorghe PENTIUC, Coach:
Remus PRODAN

8

Timisoara 1 (Politehnica University of Timisoara, Electronics and Telecommunications Engineering Faculty)
Members: Monica CHIOSA, Claudiu BĂLĂCESCU, Szilard BULARKA, Adeina-Georgiana TUVENIE
Adviser:
Aurel-Stefan GONTEAN, Coach: Septimiu MISCHIE

9

Oradea (University of Oradea)
Members: Octavian POPOVICIU, Andrei-Sergiu PITIS, Ioan FLOREA, Mihai-Mircea MOISOIU
Adviser: Otto POZSET, Coach: Marius-Cristian TIURBE

10

Cluj-Napoca (Technical University of Cluj-Napoca)
Members: Andrei CÂMPEAN, Radu-George VOINA, Tudor-Stefan ALEXE, Călin-Raul BACIU
Adviser:
Dorin PETREUS, Coach: Rajmond JÁNÓ, Alin GRAMA

11

Chernivtsy (Chernivtsy National University)
Members: Serhii DASKALIESKU, Oleksandr IVANCHUK, Yurii KOLIASKO, Maxim DEVDA
Adviser: Veleriy FRATAVCHAN, Coach: Oleksiy ROSHCHUPKIN, Oleksii PSHENYCHNYI

12

Iasi 2 (Gh. Asachi Technical University of Iasi)
Members: Cătălin PANĂ, Daniel TURCU, Ionel AUNGURENCEI, Adrian BULAT
Adviser: Alexandru BÂRLEANU, Coach:
Nicolae BOTEZATU

13

Special Prize for Outstanding Design Approach
Suceava 1
(Stefan cel Mare University of Suceava)
Members: Alexandru BOCA, Simion AGAVRILOAEI, Sorin-Simion BULCEAG, Roman PĂNUTĂ
Adviser: Alin-Dan POTORAC, Coach:
Alexandru LARIONESCU

Task presentation 2014
Photo album
Public presentation, May 16 - Atrium E Building

Stefan cel Mare University of Suceava, ROMANIA
Faculty of Electrical Engineering and Computer Science
Copyright
©2007-2016 hardandsoft.ro

With support from:

MEN

Primăria Suceava - Suceava Town Hall


Consiliul Județean Suceava - Suceava County Council

Alexandru BLEMOVICI, Director general SCHAEFFLER Romania Brasov